Още от деца, дори от бебета, ние прекарваме почти цялото си време с нашите родители, затова не е чудно, че в първите си години от живота, ние започваме да приличаме на тях. Ако те са усмихнати, позитивни хора, такива ще сме и ние, но ако са вечно начумерени, мърморят, недоволстват и са негативно настроени към всичко и всички, то и ние ще станем такива! Личните ми наблюдения показват, че дори в детска възраст да не си такъв, дори след 30-40 години могат да се проявят „заложените” системи от детството! Затова родители внимавайте какви искате да станат вашите деца, защото вие сте техния пример в този момент!
Когато започнем да ходим на детска градина и училище, влиянието на родителите започва да намалява, поради факта че прекарваме повече време със съучениците си и учителите, отколкото с тях. Затова е много важно за децата какви приятели и учители имат. Те могат да ги стимулират да се „влюбят” в даден предмет, изкуство, спорт или обратно да го намразят! От собствен опит зная, че любимите ми предмети бяха тези, чийто учители харесвах и това бяха и любимите предмети на моите приятели!
Още по-сложно става през „тийнейджърските” и „студентските” години. Понеже вече сме много „големи” у нас възниква естественото противопоставяне на старите навици, налагани от родителите ни. Ние вече „разбираме” много от всичко и попадаме в друга крайност. Тази е най-опасната възраст с какви хора ще се съберем и под какво влияние ще попаднем!
Естественият път на живота, продължава с първите ни професионални стъпки в работата или бизнеса, който развиваме! Каквото и да правим обаче, винаги в живота ни ще срещаме негативни хора! Можем ли да се „имунизираме” срещу тях? Аз казвам ДА!
Нека първо обаче си отговорим на въпроса: Какъв искам да бъда аз?
Ако ни харесва да сме негативни, и се чувстваме добре, няма нужда да правим промени! Ако обаче не сме доволни от нещо в живота си /дом, семейство, работа, приятели/, трябва да направим промени!
Първата промяна трябва да бъде в самите нас! Ако не ни харесват взаимоотношенията в семейството, напускаме го и си създаваме свое /това така или иначе ще стане на даден етап/. Това не означава, че не обичаме родителите си или братята и сестрите си! Напротив, това че не сме непрекъснато с тях може да е за добро! Задайте си следния въпрос: Членовете на моето семейство помагат ли ми да се развивам или ме „дърпат” назад? Какъвто и да е отговора, сами вече знаете какво да направите!
Ако не ти харесва работата или колегите с които работиш за пари, просто ги смени! През целия си живот средно сменя работното си място на 5 години, така че това не е нещо ново. Направи го, ако искаш да се чувстваш по-добре! Аз например работих 18 години в една фирма. Разбира се минах през няколко длъжности и много харесвах, това което правя. Сигурен бях, че ще се пенсионирам там! В един момент обаче остановката стана доста негативна и аз разбрах, че това вече не е „моята” работа и ... си тръгнах. Започнах нещо ново, но такова което ми доставя удоволствие и положителни емоции!
Най-сложно е когато почувстваш, че трябва да смениш съпруга/съпругата! Аз не ви съветвам да го правите, но си спомнете защо сте с този човек и върнете емоциите на положителния полюс! Ако искате разбира се! Вече знаете какво да правите!
Бях чел в една книга, че нивото на твоя доход е средно-аритметично на дохода на петимата човека, с което най-много общуваш! Това ме накара да се замисля! Има огромна доза истина в това! И тук не са толкова важни парите, колкото средата в която се намираш!
Преди време започнах да играя шах. Направих си регистрация в една онлайн платформа и започнах да играя. Разбира се в началото натрупах доста загуби, но всеки ден гледах партии на водещи шахматисти, разучавах дебюти и се учех от загубите! Играех с по-силни и по-силни противници. Коефициентът ми непрекъснато расте. Стремя се да играя с по-силни от мен и така се развивам, дори като губя! Забелязах и нещо друго – когато играя с много по-слаби от мен, допускам повече грешки и се „заразявам” от тях! Извод: Ако искаш да се развиваш, общувай с хора, които те „теглят” нагоре, а не те „дърпат” надолу!
Посоченият пример е показателен за всеки тип дейност! Нужно ти е фокус, знания, практика и упоритост. Ето моята рецепта за справяне с негативните хора:
1. Моят фокус е да бъда позитивен, ако усетя, че хора от моето обкръжение са негативни, или им помагам да станат позитивни, или те излизат от него!
2. Знания – ежедневно събирам информация от специализирана литература по темата. Използвам опита на успели хора в тази област!
3. Практика – знанието е нищо без практика, затова понякога общувам с „негативни“ хора, за да съм добре трениран за срещите с други като тях!
4. Упоритост – нашите „лоши“ навици винаги ни дърпат назад! Промяната у теб настъпва, когато си достатъчно упорит и достатъчно дълго време работиш, за да преодолееш тяхното влияние /в случая на негативните хора/
А сега вземете тази рецепта и я приложете във всичко, което правите! Фокусирайте се върху важни за вас неща /препоръчвам едно тях задължително да са парите/, усвоете нови знания и умения, които ще ви трябват, практикувайте смело и не се тревожете, че може да се провалите и бъдете упорити, защото хубавите неща се постигат бавно и трябват много целенасочени действия в избраната посока!
„Винаги можеш да се откажеш, но защо точно сега?” Робърт Кийосаки
Споделям и едно видео на човек, който няма нужда от представяне - Ранди Гейдж!
Свързани статии:
Скъпи ли са продуктите на МЛМ компаниите?