Силата е в мрежата!
Днес ще си говорим за мрежи, но не за 5G, не за рибарски мрежи, нито за социалните мрежи!
Днес ще говорим за мрежите в бизнеса!
Който е чел книгата „Бизнес школа” знае, че „богатите изграждат мрежи, а всички останали си търсят работа”. Но как всъщност да тълкуваме тези думи?
Ще започна с един пример. Томас Едисон е един от най-големите изобретатели в историята на човечеството. Той има над 1000 патентовани продукта, като повечето от тях са подобрения на по-рано създадени продукти или такива които са направени от хората от неговия екип. На повечето хора обаче той е известен с това, че е откривател на електрическата крушка, което всъщност не е вярно. Много преди него други хора са го направили, но за съжаление животът на лампите е бил много кратък. Едисон и неговият екип вземат техните постижения и ги надграждат, за да увеличат живота на електрическата крушка и да я направят така, че тя реално да може да се използва и да извършва функциите, за които е предназначена. И сега да задам един въпрос – как ще използваме крушката вкъщи, ако нямаме електричество?
Може да звучи парадоксално, но на практика крушката е безполезна без да имаме системата от електрически централи, приносители на енергия, жици, стълбове, инсталации, кабели, докато стигнем до крушката. Според мен гениалността на Едисон е свързана с точно това – да изгради цялата система /мрежа/, благодарение на която обществото да ползва електрическата крушка. На практика силата не е в продукта /електрическа крушка/, а в мрежата, която я захранва. С други думи ако искаме да печелим много пари трябва да намерим начин да изградим такава мрежа, която е силна, устойчива и бързо се разраства!
Разбира се мога да дам много примери на хора, които са създали невероятни продукти и услуги и вие ще кажете, че те са гениални, а ние не сме, че веднъж се открива крушката, компютърът, телефонът и т.н и може би сте прави! Ако обаче ви е допаднала идеята, че е добре да изграждате мрежа, от която да печелите, мога да ви кажа, че няма нужда да създавате собствен продукт или услуга /ако нямате такива способности, но аз съм сигурен, че ако си го поставите като фокус, най-вероятно бихте сътворили такива/, то има много компании, които са създали качествени продукти и услуги, които да използвате за изграждането на мрежа.
Вероятно сте чували за Робърт Меткалф, създател на Ethernet (1980), който определя ценността на мрежата със следната формула:
V = N2
Икономическата ценност на мрежата е равна на броя на хората в мрежата, повдигнат на квадрат. Това означава, че добавянето на потребители в мрежата, увеличава нейната ценност геометрично. Ако приложим тази формула с конкретни цифри, това означава следното: Когато човек започва да изгражда мрежа и е сам в началото, стойността на мрежата му е 1, ако обаче към него се присъедини още един човек, стойността нараства на 4, при трима на 9 и т.н
N |
V |
1 |
1 |
2 |
4 |
3 |
9 |
|
|
50 |
2500 |
|
|
200 |
40000 |
|
|
1000 |
1000000 |
В самото си начало бизнесът се е развивал като империя. Силно централно и лично управление на собственика на компанията. Този тип управление на дадената фирма има лимитирано развитие и до голяма степен зависи от личните качества на нейния собственик. Виждайки това ограничение, прозорливите хора от онова време, започват опити за клониране на дейността на централата. Така се появява Франчайзът. Това е вид бизнес мрежа, при която много собственици работят по установени правила и план за развитие. Минусът на такъв тип бизнес е, че трябва да се плаща такса, за да получиш ноу-хау, което е разработил собственикът на франчайза. Разбира се успеваемостта е доста висока, но все пак има риск, защото инвестираш големи суми пари. Ако искаш да се научиш на този бизнес най-добре е да работиш поне година в Макдоналдс, за да се научиш на бизнес, защото не те правят най-добрите хамбургери на света, но за сметка на това ги има навсякъде, заради бизнес модела, по който работят! Силата е в мрежата, а не в хамбургера или крушката!
Франчайзът процъфтява и до ден днешен, но това е на корпоративно ниво. Ти трябва да имаш фирма, да си предприемач и да имаш екип от хора. Това не е по силите на всеки. Може би затова се появява и друг вид франчайз, наречен персонален франчайз или мрежов маркетинг.
Основната разлика между двете е, че в мрежовия маркетинг не влагаш пари или минимални средства, но същевременно работиш по точно установена технология като в класическия франчайз без да се налага да откриваш фирма, поне в началото.
Законът на Меткалф е напълно валиден и за мрежовия маркетинг /мулти левъл маркетинг МЛМ/, но само при едно условие. Ти трябва да изграждаш мрежа, добавяйки хора в нея. В противен случай си потребител на качествени продукти и не очаквай да изкараш пари от компанията, камо ли да забогатееш!
МЛМ е огромна сила, но за съжаление хората не я използват по предназначение. Веднага давам пример. Как се разпространяват слуховете, клюките, лошите вести? Със системата на Мрежовия маркетинг! Един каже на 5, всеки от тях сподели с още 5 и т.н силата расте в геометрична прогресия и вие сте част от мрежа за разпространяване на информация, но за съжаление никой не ви плаща!
Светът се изменя толкова бързо и единствения начин ние да оцелеем е като се приспособим към новите условия. Около нас има толкова много мрежи или ние сме част от такива. Ето няколко примера:
Храната си я купуваме от „вериги” за хранителни стоки, телевизия и интернет от мобилни „мрежи”, ток от електроразпределителната „мрежа”, газ, вода и т.н, лекарства си купуваме от „вериги” аптеки. Всичко около нас е мрежа! И сега ще задам няколко въпроса – Логично ли е и ние да сме част от мрежа? Представяте ли си половината население от вашето населено място, да си купува от вашата паста за зъби /но не директно от вас/ и всеки ден да ви плаща по 0,01лв за това че си мие зъбите? Смятате ли, че хората ще спрат да си мият зъбите? Смятате ли, че ще ви се налага да работите някога, когато това се случи?
Въпроси, въпроси, въпроси. Нека всеки да намери отговорите за себе си.
В заключение по темата ще кажа, че днес ние живеем в ера, в която информацията се движи с невероятна скорост. От друга страна изграждането на мрежа е процес, при който вие предавате информация. Днес да изграждаш мрежа не означава да продаваш продукти, а да даваш точна, ясна и качествена информация на бъдещите си партньори. Затова много автори твърдят, че „Мрежовият маркетинг е бизнесът на 21-ви век”
Други статии:
Скъпи ли са продуктите на МЛМ компаниите?
Мрежов маркетинг или традиционен бизнес?
Освободи се от негативните хора!