Много често в моята практика съм срещал възражение, че продуктите на МЛМ компаниите са скъпи. Вярно ли е това и защо така мислят хората?
За да дадем отговор на този въпрос, трябва да имаме предвид няколко факта:
-
Каква цена е видял потребителя.
Обикновено, когато ни предложат даден продукт, дори да не са ни споделили цената му, ние отваряме Google и търсим продукта, за да сме „информирани“ за цената му. В повечето случаи се „дезинформираме“ защото виждаме каталожна цена за даден продукт, която е с определена надценка над заводската цена. Ето и конкретен пример с паста за зъби Микросилвър на компания LR.
Каталожната цена на продукта /това, което ще видим в Интернет/ е 18,50лв. В повечето случаи потребител, който не познава продукта, отсича „много е скъпо“ и може би ще е прав, но цената на която всеки, може да си купи от завода /абсолютно всеки може да има код и да пазарува на заводски цени без скрити условия/ е 13,20лв. Като редовен потребител на този продукт от над 4 години обаче, искам да споделя, че никога не съм я купувал на тази цена, защото компанията редовно прави различни промоции и цената може да слезе до 9,90лв за 1бр. С просто око се вижда, че цената е почти два пъти по-ниска от първото ни впечатление и това е нормално, защото нямаме информация от кухнята на компанията. Ако трябва да бъдем супер пунктуални, същата паста за зъби, макар и еднократно в третия месец от регистрацията си, може да я вземете за по-малко от 5лв!
-
Каква е разходната норма на продукта.
Когато купуваме познат за нас продукт, обикновено знаем за колко време ще ни стигне и поради тази причина може да купим 2,3 или повече бройки от даден продукт. Нещо повече, ние си установяваме „личен“ стандарт за даден продукт.
Ако се върнем на примера с пастата за зъби, обикновена паста за зъби, струваща 3лв стига за около 1 месец на един човек. С други думи казано всеки харчи по 3лв минимум за да си мие зъбите. За колко време ще ни стигне „скъпата“ паста Микросилвър. Лично аз я ползвам всеки ден и ми стига за повече от 5 месеца! Така реално аз давам средно по 2,64лв на месец за „скъпа“ паста за зъби. На практика се оказва, че тя е по-евтина от евтините пасти за зъби!
За да не си помислите, че спекулирам с цената на един продукт, ще дам примери за различни продукти, които ежедневно ползваме, като например:
Витамини – студено-пресовани течни витамини с цена от 32,10лв, стигат за един месец като гарантирано ти набавят на 100% целия В комплекс + витамин Д на 200% . Средно на ден се получава под 1,10лв. Колко плодове и зеленчуци може да си купите с тези пари?
Парфюм на Брус Уилис – марков парфюм 50мл на 57,10лв без стабилизатори. За сравнение марков парфюм с много по-ниско качество в МОЛ-а ще е над 100лв
Про 12 – пробиотик с 12 щама микроорганизми 61,40лв. Стига за 30 дни или малко над 2лв на ден. За сравнение пробиотик с 3-6 щама от аптеката струва 7,20 и стига за 3 дни. Всеки може да смята кой продукт е по-изгоден!
Примерите са много
-
Качество на продукта.
До голяма степен ниската разходна норма на даден продукт означава, че продуктът е с по-високо качество. Защо обаче е така?
Продуктите в търговската мрежа обикновено се купуват заради ниската цена или постоянната реклама. Масовите продукти не претендират за високо качество! Всъщност то няма как да е такова поради факта, че в продуктите е много ниска стойността на самия продукт, който консумираме. Цената се е „повишила“ над 10 пъти вследствие на добавената стойност за маркетинг, реклама, вносител, търговец на едро, търговец на дребно /последните три субекта може да са повече от трима във веригата от производителя до крайния потребител/. С други думи ако вземем примера с пастата за зъби на цена 3лв, само 0,30лв е онова което слагаме на четката си, а останалото е „стойност“ която са добавили посредниците. Какво може да сложи производителя в продукт за 0,30лв? Отговорете си сами и се замислете колко реално струва даден продукт, когато посягате към него!
При Мрежовия маркетинг цените са строго фиксирани и има разходи само за производство и търговски отдел /сътрудници, партньори, Вип клиенти/. В този смисъл при равни цени качеството на продукта е минимум 5 пъти по-високо.
-
Възможност за фалшифициране
С болка на сърцето казвам, че България е държава на „ментетата“ и доказателствата за това са много! Замисляли ли сте се като си купувате даден продукт дали това е „оригинал“? Знаем за двойния стандарт за европейските държави и за България и Румъния. Почти всеки си е купувал прах за пране на една и съща марка от България и Чужбина. Има огромна разлика в качеството! Затова аз се доверявам на немското качество, чийто продукти са с един стандарт за всички държави и аз директно получавам от завода, без да се притеснявам, че някой ще „подмени“ продукта, докато стигне при мен!
-
Възможност от допълнителни отстъпки при реализиране на оборот
Никога няма да забравя думите на един от най-добрите партньори в моя екип, която каза: „За първи път си пазарувам за вкъщи и някой ми върна 33,05лв в края на месеца! Стана ми много мило!“. Това е самата истина! За съжаление не го осъзнаваме! Замисляли ли сте се, че когато си купувате нещо, вие просто го използвате и никаква допълнителна стойност не получавате за това! Случвало ли ви се е да „рекламирате“ даден ресторант и собственика да ви е дал процент от оборота? Едва ли! Ако сте собственик на ресторант бихте ли дали определен процент на някой, който ви води клиенти? Сигурен съм, че е така!
Всъщност с получаване на отстъпки за оборот, ние „сваляме“ цената на „скъпите“ продукти на МЛМ компаниите. Нещо повече, ако си дадете време и сте упорити, „скъпите“ продукти могат да ви излизат безплатно всеки месец, така както аз ги получавам от много време!
Виж видеото към тази тема:
Други статии:
Мрежов маркетинг или традиционен бизнес?
Освободи се от негативните хора!