С развитието на Интернет стана все по-важно да имаме собствен сайт, на който да представим наши продукти, услуги или блог със статии
Ето 10 неща, които трябва да знаем преди си направим сайт
1.Какви умения имате.
Ако сте програмист или изработката на сайт е Ваше хоби, може да си направите сами сайт, но това не е по силите на повечето хора. Сами преценете какви са Вашите умения и решете дали тази задача е по вашите сили или е по-добре да използвате помощ.
2.Избор на партньор.
Ако наемате човек или компания, за да изработи Вашия сайт, се доверявайте само на хора с опит, със система на работа и поддръжка и в никакъв случай не използвайте услугите на Ваши приятели, които ще Ви направят сайт безплатно. Вероятността да хвърлите много усилия и да загубите много време без резултат е голяма!
3.Изчисли си преките разходи.
Когато си правите сайт трябва да знаете, че има разходи, освен за неговата изработка, но и за домейн и хостинг. Без тях няма как да имате сайт. Много компании предлагат пакети за трите компонента, така че се възползвайте от тях.
4.Изчисли си допълнителните разходи.
Ако сами настройвате сайта си и сами качвате данни няма да имате допълнителни разходи, но ако използвате фрийлансъри за подготовка на материали и статии или маркетингова агенция, която да публикува от Ваше име, тогава ще имате допълни разходи. Не ги подценявайте, защото те могат да надхвърлят сумите по т.3
5.Помощ – време и качество
Когато започнете да настройвате сайта си, със сигурност ще имате нужда от помощ. Добре е да ползвате услуги на хора, които бързо и точно Ви помагат. Доста трудно се работи, когато от съпорта Ви отговарят след 24 часа и много по-добре е когато отговарят след 5 минути с конкретни решения или насочващи материали.
6.Мащабиране на бизнеса
Дори в началото бизнеса да Ви е малък и да имате нужда от малък сайт, винаги се интересувайте от възможностите за разрастване. Много неприятно ще е ако искате след година да разширите сайта си, да добавите електронен магазин или нещо друго допълнително и да нямате физическа възможност да го направите. Интересувайте се от различните планове и възможностите за мащабиране.
7.Съвместимост и допълнителни интеграции
Много важно е сайтът Ви лесно и бързо да си „говори“ с други програми, приложения и системи. Добре е лесно да се интегрира със система за имейл маркетинг, приложения за офис асистент, Гугъл аналитикс и много други. Колкото повече интеграции е предвидил производителя, толкова по-бързо и лесно ще работи Вашия сайт.
8.Време за сайта, което смятате да отделите
Също много важен момент. Времето е пари и това е точно така. Може да „спестявате“ време, но това със сигурност ще натовари бюджета Ви. За начало Ви препоръчвам да използвате готови шаблони за сайта с базова функционалност и когато натрупате опит, тогава да правите повече творчески решения.
9.Възможност за тест драйв
Има фирми, които предлагат тест драйв на своите решения. Ако имате такава опция, отделете си цялото време и тестирайте, докато се уверите, че това е точния за Вас продукт. Освен това ако успеете в рамките на 7 дни да направите базовите настройки на сайта си и да публикувате полезно съдържание, което да използвате след края на тестовия период, на практика ще сте си настроили сайта, докато сте пробвали, което си е сериозна икономия на време.
10.Допълнителна помощ за развитието на сайта
Създаването на сайт не е краен процес. Да, Вие за кратък период ще направите Вашите персонални настройки, но след това трябва не само да публикувате информация, но и да създавате нови статии, да оптимизирате сайта, да подобрявате скоростта и много други тънкости, които може да Ви „подскаже“ Вашия доставчик с полезни съвети на база опита който има. Много полезно е ако той Ви ги изпраща периодично на автопилот, но ако не го прави, поискайте информация как може да подобрите състоянието на сайта си!
Желая Ви успех!
Аз използвам услугите на Суперхостинг БГ https://www.superhosting.bg/, защото в тяхно лице намерих страхотен партньор, който напълно удовлетворява моите изисквания по описаните 10 точки!